Kirjasto ja puoti

Suomi-koulun kirjasto sijaitsee Nokian tiloissa ja on avoinna kolme kertaa viikossa: keskiviikkoisin, torstaisin ja perjantaisin klo 11-13 sekä aina suomi-koulupäivinä. Kirjaston palvelut saat maksamalla suomi-koulun jäsenmaksun.

Kirjastomme lainamateriaali on laaja: hyvä valikoima suomalaisia aikakauslehtiä, kirjoja, äänikirjoja, musiikkia ja DVD-elokuvia, myös opetusmateriaalia kotiopetusta varten löytyy. Säilytämme kirjastolla myös Suomi-laatikkoa, jota voit lainata eri tilaisuuksiin, esim. esitelmien tekemiseen Suomesta lastesi kouluissa, partiossa, harrastuksissa jne.

Pyrimme jatkuvasti kartuttamaan kirjastomme valikoimaa hankkimalla lainamateriaalia Suomesta, lisäksi otamme mielellämme vastaan myös lahjoituksia. Tällä hetkellä kirjastollamme työskentelee 6 henkilöä.

Samassa tilassa kirjaston aukioloaikoina toimii myös Suomi-puoti, missä myydään pääasiassa makeisia ja joitain elintarvikkeita, esim. keskiviikkoisin ja perjantaisin tuoretta ruisleipää.